Szelest skrzydeł anielskich, czyli o tym jak święta jest nasza codzienność

Myślę, że wielu z nas ma szczególne nabożeństwo do Duchów Niebieskich, przez których to Bóg opiekuje się nami. Być może zdarza się tak, że Anioły w ogóle są nam bardzo bliskie. I właściwie od Nich zaczyna się nasza przygoda z Bogiem. Już za moment obchodzić będziemy święto liturgiczne Aniołów Stróżów. No a któż z nas nie pamięta pierwszej modlitwy, której uczyła Mama lub Babcia? Być może są wśród nas Zbieracze Aniołów. Kiedyś również do nich należałam. Z czasem jednak stałam się zwolenniczką minimalizmu, zatem w zakamarkach mego domu, można odnaleźć dwie lub trzy figurki przedstawiające Anielskich Towarzyszy. Kochamy Anioły, ponieważ potrzebujemy być zaopiekowani, ukochani i chronieni. Bóg dobrze o tym wie, dlatego z wielką hojnością posyła do nas Świętych Pośredników.

Aniołowie? Kim są?

Byty duchowe, które na różny sposób służą i prowadzą nas w ramiona Ojca. Najczęściej przedstawiane są jako istoty o pięknych rysach odziane w białe szaty z ogromnymi skrzydłami. W bogatym dorobku kultury i sztuki odnajdziemy szereg przedstawień dotyczących postaci Anioła. Ludzka wyobraźnia jest wielkim darem i charakteryzuje się wielkimi możliwościami, dlatego każdy może znaleźć coś dla siebie. Wszyscy pamiętamy pierwszy obrazek z Aniołem Stróżem tzw oleodruk, na którym to widniał Anioł najczęściej w różowo- zielonym płaszczu, który czuwał nad małymi dziećmi, pokonującymi mostek zawieszony nad ogromną przepaścią. Podobnie popularny jest wizerunek świętego Michała Archanioła, który jako Młodzieniec niezwykłej urody i atletycznej budowie ciała toczy zwycięską walkę z Szatanem. Wreszcie Archanioł Gabriel zwiastujący Dobrą Nowinę Małej Miriam z Nazaretu. Przynoszący wiadomość o tym, że zostanie Ona Matką Boga. Najczęściej przedstawiany z białą lilią w dłoni, wykonujący gest uniżenia przed Maryją, z którą wchodzi w dialog. Wreszcie Archanioł Rafał, którego imię oznacza „Bóg uzdrawia”. Być może o Nim wiemy nieco mniej, dlatego zawieram tutaj więcej informacji:

Archanioł Rafał występuje w deuterokanonicznej Księdze Tobiasza, gdzie pod ludzką postacią, przybierając pospolite imię  Azariasz, ofiarowuje młodemu Tobiaszowi wędrującemu z Niniwy do Raga w Medii swoje towarzystwo i opiekę, chroniąc go przed demonami, a po powrocie uzdrawiając jego ojca. Przeprowadza go szczęśliwie wśród różnych przygód aż do Persji, gdzie mieszka krewny rodziny, który od starego Tobiasza (ojca) pożyczył niegdyś znaczną sumę pieniędzy. Archanioł nie tylko doprowadza Tobiasza do celu podróży, ale też nakłania krewnego by oddał dług, a Tobiaszowi własną córkę Sarę za żonę, którą archanioł uwalnia od złych mocy. Po szczęśliwym zakończeniu podróży Rafał wyjawił młodzieńcowi i jego ojcu, kim jest: Ja jestem Rafał, jeden z siedmiu aniołów, którzy stoją w pogotowiu i wchodzą przed majestat Pański (Tb 12,15).Archanioła Rafała najczęściej możemy zobaczyć na obrazach, jako wędrującego z Tobiaszem, a obok nich pojawia się pies. Mam na myśli oczywiście tradycyjne ujęcia osadzone głęboko w religijności, ale rozwijamy się nieustannie, tworzymy. Zatem każdy z nas może wybrać przedstawienie anielskie, szczególnie bliskie.

Archaniołowie – czyli Duchy od zadań specjalnych

Spotykamy zatem na drogach wiary i przybliżania się do Boga naszego Anioła Stróża i Archanioły. Możemy więc przypuszczać, że Nasi Niebiańscy Przyjaciele tworzą hierarchię i nie mylimy się. Z Biblii możemy dowiedzieć się, iż Aniołów jest bardzo dużo. Tworzą one chóry anielskie. Pewnie to nie moment i miejsce, by opisywać je wszystkie i w należytej kolejności. Polecam zajrzeć do literatury temu poświęconej. Szczególnym przedstawicielem tego nurtu był święty Tomasz z Akwinu, zwany też Doktorem Anielskim.

Niemniej warto uświadomić sobie, że zarówno Anioł Stróż, o którym de facto nieco zapominamy dorastając. którego traktujemy niejednokrotnie jak słodki relikt z przeszłości, kiedy to klękaliśmy do modlitwy z Babcią, Mamą… Możemy też kojarzyć go z nauką… (Patrz: wkuwanie na pamięć!) modlitwy na lekcje religii. Tymczasem dobrze uświadomić sobie, że pod niejednokrotnie słodką, nieco naiwną i skromną postacią anielskiego bohatera, kryje się Wszechpotężna Boża Moc… Bóg jest Czułością, a więc dostosowuje sposób komunikowania się z nami do naszch możliwości psychicznych i duchowych. Można powiedzieć, że Bóg podąża o krok za nami, jak Kochający Rodzic, który z uwagą i troskliwie przygląda się kroczkom małego dziecka, w każdej chwili gotowy reagować, przychodzić z pomocą. Bóg rozumie jak bardzo potrzebujemy komunikować się z Nim, w związku z tym proponuje nam różne drogi, możliwości i rozwiązania. Jedną ze ścieżek jest Przyjaźń z Aniołami.

Zobaczmy więc jak Aniołowie i Archaniołowie wspierają nas na ścieżkach naszego rozwoju i naszej codzienności… Anioł Stróż ma za zadanie ochronić nas przed złem. Często wyobrażamy to sobie jako tzw zaoszczędzenie nam trudności, tymczasem – odnoszę wrażenie, że jeszcze bardziej zależy naszemu Niebiańskiemu Przyjacielowi na tym, abyśmy nie popełniali złych czynów, abyśmy wzrastali nawet w tym, co dla nas trudne, czy bolesne. Choć oczywiście w moim osobistym doświadczeniu życiowym znajduję mnóstwo sytuacji, kiedy to np. znalazło się miejsce na zapełnionym po brzegi parkingu, albo też ktoś nagle przybył z pomocą, albo z podarunkiem, o którym marzyłam... Przyjaźnisz się ze swoim Aniołem Stróżem? Zawierzasz Mu siebie? Słuchasz Jego głosu, który pragnie Twojego dobra? A teraz kilka słów o Archaniołach: Michał, którego imię oznacza: Któż jak Bóg?, walczy z nami w największych bitwach i potyczkach życiowych, jakie przychodzi nam stoczyć. Któż z nas nie zna momentu kiedy trudności zdają się narastać? Wówczas możemy wzywać pomocy Świętego Michała Archanioła, który w brawurowy sposób pokonuje zło. Dzięki Jego wstawiennictwu odnosimy pełne zwycięstwo. Dalej, Archanioł Gabriel, który zwiastuje nam Dobrą Nowinę o tym, jak bardzo jesteśmy Umiłowani przez Boga, także o tym, że Bóg ma dla nas jakieś szczególne zadanie, misję, w wypełnianiu której staniemy się podobni do Niego! No i Rafał Archanioł towarzyszący nam na drogach świętej codzienności, dbający o to, by dopisywało nam zdrowie, niosący błogosławieństwo w tych pozornie szarych chwilach codziennego dnia. Towarzyszący nam w naszych wędrówkach, do sklepu, kina, szpitala, by odwiedzić bliskiego, który choruje, by odebrać dziecko z przedszkola…

Cała nasza pozornie szara i monotonna codzienność, przesiąknięta jest cichym szelestem skrzydeł Anielskich, dyskretnym szeptem, który podpowiada nam w sercu, co możemy zrobić, by Miłości było więcej, by dobroć zwykła i trochę niepozorna pokonała to wszystko, co w nas jeszcze do naprawienia i uleczenia

Product added to wishlist
Product added to compare.

Nasza strona używa cookies zgodnie z obowiązujacymi zasadami Unii Europejskiej.